![]() |
Porin Päivän 2025 ohjelmato 25.9. - su 28.9.2025 |
|
Yleisökierros Ahlströmin ruukissa: Teollisuuspatruuna Walter Ahlströmin värikäs elämä Ahlströmin ruukki, Noormarkku, Makkarakoskentie 34 B Opastettu kierros Ahlström Voyage -näyttelyssä, os. Makkarakoskentie 34B. Pääsymaksu 22 €/hlö tai verkkokaupasta 20 €. Meillä käy myös Museokortti! Opastetun kierroksen kesto on n. 60 minuuttia.
Walter Ahlström syntyi toukokuussa vuonna 1875 Antti ja Eva Ahlströmin perheen toisena lapsena. Hänen astuessaan ennalta määrätysti vanhempiensa jälkeen sukuyhtiön johtoon alkoi Ahlströmin nopea kasvu Suomen suurimmaksi yritykseksi. Ahlströmin historiassa tällä toisen teollisen vallankumouksen airuella ei ole vertaistaan.
Walter Ahlströmin vapaa-aikaan ja ylelliseen elämäntapaan mahtui musiikkia, taidetta ja kulttuuria, ja aikaa vietettiin perheen kesähuviloilla ja kodeissa sekä ulkomaanmatkoilla. Matkoja taitettiin hienoilla autoilla, veneillä tai jopa omassa salonkivaunussa. Pääjohtajan elämään mahtui myös surun hetkiä ja perhetragedioita.
Opastetulla kierroksella kerrotaan, millaisia haasteita ja menetyksiä Walter Ahlström kohtasi, miten toinen teollinen vallankumous vaikutti hänen johtamaansa yhtiöön – ja millainen oli Suomen suurimman monialayrityksen johtajan elämä kulissien takana.
Lue lisää: https://ahlstrominruukki.fi/tapahtuma/teollisuuspatruuna-walter-ahlstromin-varikas-elama-18/
Järjestäjä: Ahlströmin ruukki
|